sicher ist sicher > Auto – W razie szkody

W razie szkody komunikacyjnej

szkodykomunikacyjneDowiedz się, jak należy postępować w razie kolizji lub wypadku drogowego, by uzyskać szybką i skuteczną pomoc oraz otrzymać odszkodowanie.        

 

 

 

 

 

1. Co zrobić, gdy zdarzy się kolizja? Wzywać policję czy spisać oświadczenie na miejscu zdarzenia?

Wezwij policję, gdy:

 • Twój pojazd jest leasingowany lub kredytowany
 • Uczestnik/sprawca zdarzenia jest pijany lub pod wpływem innych środków odurzających
 • Dokumenty uczestnika/sprawcy zdarzenia są nieczytelne, sprawiają wrażenie podrobionych
 • Uczestnik /sprawca nie ma ubezpieczenia OC
 • Nikt nie poczuwa się do winy lub sprawca nie chce spisać oświadczenia o winie którykolwiek z uczestników kolizji został ranny lub zabity

 

2. Jak uzyskać pomoc na drodze?

Dzięki ubezpieczeniu Assistance (niem. Schutzbrief)  kierowca i pasażerowie mogą liczyć na pomoc drogową w razie wypadku lub awarii wozu  . Podstawowe wersje Assistance często są już w cenie ubezpieczenia samochodu ale warto mieć rozszerzoną wersję w postaci osobnej polisy . Po zgłoszeniu telefonicznym z miejsca zdarzenia ubezpieczalnia  może wysłać mechanika by naprawił pojazd na miejscu, albo holownik, który przetransportuje uszkodzony pojazd do warsztatu. Jeżeli Twój samochód zostanie unieruchomiony, zadzwoń pod numer 111 222 333 444  

Konsultant poprosi Cię o podanie następujących informacji:

 • opis zdarzenia: aby Ci pomóc, operator Assistance Liberty musi wiedzieć, co się wydarzyło. Może poprosić o podanie liczby unieruchomionych pojazdów, rodzaj uszkodzeń lub liczby rannych.
 • miejsce zdarzenia: opisz je jak najdokładniej, podając miejscowość, ulicę, numer domu lub numer drogi, a nawet numer słupka przy drodze lub charakterystyczny punkt orientacyjny.
 • Twoje dane identyfikacyjne: wystarczy podać numer polisy, numer rejestracyjny pojazdu lub jego numer VIN, by Konsultant określił rodzaj posiadanego pakietu Assistance i poinformował Cię na jaką pomoc możesz liczyć.

 

3. Czy nadesłanie samodzielnie zrobionych zdjęć uszkodzonego samochodu przyspieszy wypłatę odszkodowania?

Im dokładniejszy opis miejsca i przebiegu zdarzenia, tym szybciej ubezpieczyciel będzie mógł zlikwidować szkodę. Zawsze (jeśli jest taka możliwość) warto zrobić zdjęcia na miejscu zdarzenia oraz zdjęcia dokumentujące uszkodzenia pojazdu czy pojazdów biorących udział w zdarzeniu. Jeśli szkoda jest „mała” (np. złamane lusterko lub zbita szyba) rzeczoznawcy do sporządzenia opinii wystarczą nadesłane zdjęcia. W takiej sytuacji oględziny odbywają się na życzenie Poszkodowanego.  

 

4. Jakie dane powinno zawierać tzw. oświadczenie sprawcy wypadku komunikacyjnego spisane na miejscu zdarzenia?

Oświadczenie powinno zawierać przede wszystkim:

 • datę i miejsce zdarzenia
 • dane uczestników kolizji (imię, nazwisko, adres, numer telefonu)
 • dane ubezpieczyciela Sprawcy kolizji (nazwa, adres, numer polisy)
 • dane pojazdów biorących udział w zdarzeniu (marka, numer rejestracyjny)
 • możliwie najdokładniejszy opis okoliczności zdarzenia
 • własnoręczne, czytelne podpisy uczestników kolizji

Uwaga: według niemieckiego prawa ubezpieczeniowego (VVG)  domniemany sprawca wypadku nie powinien na miejscu zdarzenia  pisemnie przyznawać się do winy. Obowiązkiem obydwu stron jest jedynie wymiana informacji i danych ułatwiających późniejszą regulacje szkody (wypłatę)  

 

5. Co mogę zrobić, jeżeli nie akceptuję sumy odszkodowania zaproponowanej przez ubezpieczenie sprawcy wypadku?

Po szkodzie poszkodowany ma możliwość skorzystania z usług dowolnej kancelarii adwokackiej. W przypadku 100% winy strony przeciwnej honoraria adwokacie oraz ewentualne opłaty sądowe płaci ubezpieczenie sprawcy. W przypadku procentualnego  podziału winy honorarium trzeba zapłacić częściowo z własnej kieszeni. Radzimy zawrzeć polisę typu Rechtsschutz, która zapłaci wszelkie koszta sporu bez względu na winę. Koszt roczny waha się od 60 do 150 € rocznie Rechtsschutz  

 

6. Jaką mam pewność, że kosztorysant z ubezpieczenia sprawcy nie zaniży wysokości szkody ?

W przypadku szkód z tytułu KFZ_Haftpflicht czyli OC, poszkodowany ma prawo do samodzielnego zlecenia wykonania  kosztorysu. Nie należy czekać aż zgłosi się do nas ubezpieczalnia.

Uwaga: Jeżeli chodzi o szkody z tytułu Teilkasko lub Vollkasko to pierwszeństwo do oględzin auta ma ubezpieczalnia. Przykładowo po włamaniu, które należy do zakresu Teilkasko, nie należy spieszyć się z szukaniem kosztorysanta tylko należy  zgłosić szkodę w ubezpieczeniu.

As with moodle, edmodo is free and you tick this url can organize your course and load all relevant digital resources into it.

Newsletter
Bądź na bieżąco

Nasi partnerzy

Copyright 2020 Versicherungsfachmann Bogdan Skaba
Alle Rechte vorbehalten.

Webdesign: dobrepiksele