sicher ist sicher > Auto – rejestracja auta

Rejestracja auta w Niemczech – krok po kroku

Krok 1 – Ubezpieczenie auta (Kfz-Versicherung) i numer eVB (eVB-Nummer)

Zanim zameldujesz  auto w Niemczech musisz postarać się o ubezpieczenie pojazdu, które możesz załatwić telefonicznie także za naszym pośrednictwem. W urzędzie ds. dopuszczania pojazdów do ruchu drogowego (Kfz-Zulassungstelle) wystarczy  tzw. eVB-Nummer, tj. kombinacja siedmiu cyfr i liter, która stanowi  potwierdzenie ochrony ubezpieczeniowej. Dzięki temu zostaje przyspieszony proces rejestracji auta, mimo iż tradycyjny formularz do nas jeszcze nie dotarł.

 

Krok 2 – Dokumenty

W urzędzie komunikacji oprócz potwierdzenia ubezpieczenia (numer eVB)  będziesz potrzebować następujące dokumenty:

  • ważny dowód osobisty
  • kartę pojazdu i niemiecka kartę bankową.

Jeżeli pojazd nie był poprzednio zarejestrowany w Niemczech lecz za granicą to trzeba najpierw załatwić pełny przegląd techniczny w instytucji o nazwie TÜV.  Proszę pytać o tzw „Vollabnahme”. Dopiero po otrzymaniu tymczasowego dokumentu wozu i potwierdzenia sprawności pojazdu można udać się do urzędu ds. Rejestracji pojazdów

 

Krok 3 – Urząd ds. dopuszczania pojazdów mechanicznych do ruchu drogowego (Kfz-Zulassungsstelle)

Z kompletem dokumentów należy udać się do w/w urzędu, który zostaje przydzielony Ci z uwagi na Twoje miejsce zamieszkania. W urzędzie tradycyjnie należy wyciągnąć swój numerek i oczekiwać na kolejkę przyjęcia przez urzędnika.

 

Krok 4 – Sprawdzanie dokumentów

Jeśli zostaliśmy już przyjęci, urzędnik sprawdza przedstawione przez nas dokumenty. Jeśli wszystkie dane okażą się poprawne, urzędnik wyda nam dodatkową kartę pojazdu oraz kartę do automatu potrzebną do uiszczenia opłaty rejestracyjnej.

 

Krok 5 – Tablice rejestracyjne

Z przekazaną nam dodatkową kartą pojazdu udajemy się do jednej z firm oferującej szyldy i zlecamy ich wykonanie na miejscu za opłatą. Tablice rejestracyjne „na życzenie” kosztują dodatkowo ok. 15 Euro.

 

Krok 6 – Opłata rejestracyjna

Opłatę rejestracyjną dokonujemy przy automacie za pomocą wydanej nam w tym celu karty. Orientacyjna wysokość opłaty rejestracyjnej wynosi ok. 30-40 euro.

 

Krok 7 – Odbiór dowodu osobistego i karty pojazdu

Po przedłożeniu pokwitowania uiszczenia opłaty rejestracyjnej możemy odebrać nasz dowód osobisty i kartę pojazdu.

 

Krok 8 – Szczęśliwej drogi już czas!

Po niedługim czasie spędzonym w urzędzie i przykręceniu nowych tablic rejestracyjnych powiedzmy sobie krótko – szczęśliwej drogi już czas !!!

Newsletter
Bądź na bieżąco

Nasi partnerzy

Copyright 2020 Versicherungsfachmann Bogdan Skaba
Alle Rechte vorbehalten.

Webdesign: dobrepiksele